X
تبلیغات
معلومات عمومی
معلومات عمومی
مقالات ، ،فرهنگ،مردم،هنر،فکاهی،

allah (33).JPGیکاولنگ

یکاولنک یکی از کوهستانی ترین ولسوالی های بامیان می باشد .که دارای کوهای سر به فلک کشیده و دارای آبدات تاریخی بی نظیری می باشد .که یکی از مهم ترین آثار تایخی آن می توان از چهل برج ، قلعه بربر ،بند امیر،چشمه آب گرم سرزیارت دره علی وغیره نام برد ولسوالی یکاولنگ از نگاه وسعت بزرگترین ولسوالی در ولایت بامیان است که به تنهای برابر سه ولسوالی ولایت بامیان می باشد.و دارای زیبایی های طبیعی از قبیلی دریاهای پرجوش خروش ودره های سر سبز و آبهای گوارا در سرتاسری کوه های یکاولنگ به چشم می خورد.

مردم:مردم ولسوالی یکاولنگ نسبتا فقیر و پرتلاش و مذهبی است مردم یکاولنک اکثرا هزاره می باشد .و مردم هتی در نقاط دور دست هم زنده گی می نماید .و مردم های دوردست از مرکز این ولسوالی دارای شغل مالداری و کمی زراعت پیشه بوده .واز همان پشم وشیرحیوانات شان شکم فرزندان شان راسیر می نماید.امادر مرکز این ولسوالی عکس این قضیه می باشد .هیچ رمه یا گله گوسفندی به چشم نمی خورد .مردم زیاتر به کسپ علم و دانش تعلیم وتربیه رجوع کرده و از همچو شغل دوری ورزیده است.باوجودی که امکانات زیا دی هم در راستا تعلیم وتربیه موجود نیست باز هم مردم این ولسوالی از درس تعلیم دوری نه نموده است.

زراعت:حاصلات این منطقه زیاتر کچالو ٰ،گندم ،جو می باشد .واز زمین های آبی وللمی نیز بر خوردار می باشد .واز قبیلی میوه جات دارای سیب،زردالو ،شفتالو،آلو،گیلاس،چهارمغذ،توت،بادام،وغیره می باشد .که نظر به مناطق این ولسوالی متفاوت است .ومردم این ولسوالی بسیار زیاد به زرع وزراعت ولچسپی دارد. به همین خاطر حاصلات خوبی هم از زمین های شان بدست می آورند.

فرهنگ:این مردم از لحاظ فرهنگی بسیار غنی می باشد .ودارایی عنعنه های زیادی هستند که نظر به هر منطقه متفاوت هستند .دارای میراث های فرهنگی زیادی می باشد .واز لحاظ دینی ومذهبی دارای عقایدی معنوی ومذهبی خاص می باشد .که به درجه اعلی قرار دارد البته بعضی مناطق هنوز از لهاظ فرهنگی به مثابه گذشته رشت نه کرده هست ودرهمان گذشته ها بر می گردد.مثلا بعضی از مردم این مناطق زیادتر به زیارت ها و قبرستان ها پا بند هستند .و معتقد هستند که همه ای این زیارت ها شفا دهنده هستند.و به زیارت ومنبر بوسه می زند و خاک آن را همراه شان می برند و به حیث تبرک به جاهای محفوظ خانه های شان نگهداری می نماید. کس حق بی احترامی به آنهارا ندارد.

شغل:اکثرا مردم این ولسوالی به شغلهای مثل دهقانی چوپانی و بعضی ها در کسب علم ودانش مشغول هستند. وتقریبا 72٪مردم مرکز یکاولنگ به کسب علم ودانش رجوع نموده هستند.از سال 1379به این طرف دامن مالداری از مرکز یکاولنگ به کلی بر چیده شد.

هنر:هنرهای سنتی این مردم مثل آواز خوانی ،معماری،نجاری ،کاشی کاری هستند.آلات موسیقی درین مناطق عبارت است از دنبوره ،ارمونیه ،توله،دول وتبله  وغیچک می باشد که قدیمی ترین آواز خوان محلی در یکاولنگ آبه مرزا می باشد . که بعدا آوازخوان های زیادی مانند سید انور ،صفدر توکلی ،ابراهیم نوری،سید داوودیکاولنگی،ودیگران می باشد.

 

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفدهم خرداد 1391 توسط سید ابراهیم نوری
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

اسلایدر

دانلود فیلم